Pre priaznivcov Lida nebol dážď prekážkou

Ani dážď neodradil desiatku dobrovoľníkov od hrabania trávy na Lide. Hoci v sobotu 21. apríla počasie dopoludnia lákalo skôr na relax v teple domova, nadšenci revitalizácie piešťanského ostrova zobrali hrable a vidly a pustili sa do čistenia pláže, ktorú deň predtým pokosili traktorom pracovníci Povodia Váhu. To všetko sa stalo vrámci akcie Krajšie Lido spoločnými silami, ktorú zorganizovalo naše občianske  združenie.

Zvažovali sme, či akciu zrušíme, alebo nie. Boli sme odhodlaní pustiť sa do práce, i keď bolo jasné, že dnes veľké masy brigádnikov neprídu. V pozvánke sme informovali, že v prípade nepriaznivého počasia sa čistenie presúva o týždeň, avšak volali nám ľudia, že či prší, alebo neprší oni idú. Je priam neskutočné, že sú “fanatici”, ktorí dokážu venovať svoj čas dobrej veci za akýchkoľvek podmienok. Hoci brigádnikov zvonku chladil dážď, z vnútra ich zohrievala práca a výborný čaj z Kursalonu, za ktorý ďakujeme.
S dažďom to napokon nebolo až také tragické a pred poludním sa už na nás spomedzi mračien usmievalo slnko. Podarilo sa nám pohrabať pokosenú trávu a lístie na vstupnej časti pod valom a asi polovicu pláže na brehu Váhu. Pohrabanú trávu a a orezané konáre už boli odviezť ľudia z Povodia Váhu. Keďže ešte zostala časť pláže nepohrabaná a taktiež treba rozhrnúť v styku s brehom štrk, ktorý upravil buldozér z Povodia Váhu, v sobotu 28. apríla plánujeme pokračovanie brigády. Podľa predpovede by malo byť už krásne slnečno. Očakávame teda tiež rodiny s deťmi, ktoré plánovali prísť minule, ale počasie im to nedovolilo. Pre deti pripravujeme hry a budú mať taktiež možnosť povoziť sa na Váhu v kanoe.

V najbližších dňoch plánujeme v spolupráci s piešťanským mestským úradom doriešiť ešte osadenie smetných nádob v lokalite, a tak po budúcotýždňovej brigáde bude Lido pripravené “začať chytať druhý dych”. Ďalšou fázou činnosti v prospech Lida by malo byť stretnutie všetkých zainteresovaných, čiže vlastníkov pozemkov, zástupcov mesta a aktivistov, z ktorého by mal vzísť plán ako dotiahnuť zámery z návrhov revitalizácie ostrova z minuloročnej súťaže študentov Lido – ostrov ľuďom, ktorú iniciovala krajinná architektka a poslankyňa Eva Wernerová.

TS Foto: M. Palkovič